Samovyšetření prsu a mamografický screening

8. listopadu slavíme již 5. Mezinárodní den radiologie, který je letos zaměřen na zobrazování prsu. Onemocnění prsu není radno podceňovat ani ve velmi mladém věku, neboť bohužel ani mladé pacientky nejsou proti nádorovým onemocněním imunní. Pro zvýšení šance na úplné vyléčení je třeba důsledně dbát na preventivní vyšetření. S mladými ženami by měl tuto oblast prodiskutovat zejména jejich gynekolog. Některé ženy se však v ordinaci cítí nejistě, téma je pro ně příliš intimní a mají určité zábrany hovořit s lékařem otevřeně. V takových chvílích je nutné si uvědomit, že se jedná o naše zdraví a buď nejistotu a pocit studu překonat, nebo se po informacích poohlédnout jinde. V dnešní době, kdy můžeme sledovat i online přenosy z Mezinárodní vesmírné stanice opravdu není problém vyhledat na internetu potřebné informace, a to v pohodlí domova. Připravili jsme pro vás tedy stručný přehled: co obnáší mamografický screening, jaké další možnosti prevence jsou při využití zobrazovacích metod k dispozici a co by tomu mělo předcházet za zdmi vaší ložnice či koupelny. V celém článku naleznete odkazy na další portály, kde se dočtete další užitečné informace o zobrazovacích či samovyšetřovacích metodách prsu. Rádi bychom také podotkli, že samovyšetření prsu mohou provádět i muži, neboť rakovina prsu se v určitém procentu vyskytuje i u mužské populace.

Samovyšetření prsu

Prvním krokem k prevenci je samovyšetření prsu. Ačkoli píšeme, že je prvním krokem, fakticky se samovyšetření prsu řadí mezi sekundární preventivní metody, neboť nenahrazují ultrazvukové či mamografické vyšetření. Pro všechny ženy by mělo být přirozené vždy přibližně 5 dnů po menstruaci prohmatávat své prsy, aby znaly jejich strukturu a snadno tak odhalily veškeré nežádoucí změny. Starší ženy nebo ženy, které nemenstruují, si mohou tento samovyšetřovací cyklus přiřadit ke snadno zapamatovatelnému dnu v měsíci, např. v den výplaty, k prvnímu dni v měsíci nebo při jiné rutinní činnosti. Samovyšetřování je vhodné zahájit s přelomem dospělosti, neboť rakovina prsu se bohužel stále častěji objevuje i u mladých žen.

Velmi přehledný návod na efektivní vyšetření prsu naleznete v této brožuře sdružení MammaHELP.

Preferujete video? Spot ve stylu Dr. House připravila společnost Dialog Jessenius v rámci kampaně Ruce na prsa.

Rovněž pánové se mohou zapojit a spojit příjemné s užitečným. Pro tuto příležitost společnost MammaHELP vytvořila edukační leták pro pány, kterým záleží na zdraví jejich partnerky.

Také na stránkách Mamo.cz se dočtete informace o samovyšetřování prsu. Jejich autorkou je špička ve svém oboru, MUDr. Miroslava Skovajsová, PhD.

Rizikové příznaky, které můžete během samovyšetření zpozorovat:

  • nově objevená bulka v prsu
  • nově objevená bulka v nadkliční jamce anebo v podpaží
  • vtažené bradavky
  • vtažená kůže prsa
  • nehojící se ekzém na prsu nebo bradavce
  • jednostranný výtok z bradavky
  • krvavý výtok z bradavky
  • nehojící se zánět kůže na prsu

Pokud na svém těle objevíte cokoli s výše uvedeného, nezávisle na věku neváhejte a oslovte svého praktického lékaře, gynekologa či mamologa (lékař pracující v mamární poradně). Pokud se necítíte komfortně, požádejte někoho z rodiny či přátel, aby vás na konzultaci doprovodil. V žádném případě se neobávejte navštívit psychologickou poradnu nebo i laickou osobu, které důvěřujete a která vás v návštěvě lékaře podpoří.

Je však velkou chybou pozorované změny zlehčovat či zanedbávat, neboť úspěch léčby se zvyšuje s časnou detekcí onemocnění a včasným odborným lékařským vyšetřením.

Masarykův onkologický ústav v Brně (známý jako Žluťák nebo Žlutý kopec) natočil v roce 2013 toto edukační video věnované rakovině prsu. Ve videu uvidíte mimo jiné: vyšetřování prsu radiologickou asistentkou na mamografu i další návod na samovyšetření prsu.

Mamografický screening

Nejen samovyšetření prsu je však záruka včasného odhalení rakoviny či jiných změn ve struktuře prsu. Všechny ženy nad 45 let mají nárok na opakované vyšetření prsu mamografem. Vyšetření probíhá každé dva roky na speciálně vybaveném pracovišti přístrojem zvaným MAMOGRAF. Mamografický screening je tedy pravidelné vyšetřování prsu všech žen bez ohledu na příznaky, jehož cílem je zachytit rozvíjející se nádor v časném stádiu. V České republice byl plošný mamografický screening zahájen v roce 2002. Mamografický screening se prování na akreditovaných pracovištích, která jsou zastoupena ve všech krajích České republiky.

A standard digital mammogram, left, compared to a 3-D tomosynthesis mammogram, right.
A standard digital mammogram, left, compared to a 3-D tomosynthesis mammogram, right.

Co Vás na mamografii čeká?

Po příchodu na mamografické pracoviště je třeba předat radiologické asistentce žádanku. Žádanku vystavuje obvodní lékař či gynekolog a informuje tak mamologa, za jakým účelem vás na vyšetření odesílá, zda se jedná o preventivní vyšetření v rámci screeningu, nebo o podezření na nemoc. O záměru vyšetření jste však vždy informována od svého lékaře. Není nutné se děsit velikostí papíru, současný systém žádanek není jednotný a formát žádanky tak nemá vůbec žádný vliv na průběh vyšetření.

Na většině pracovišť před každým mamografickým vyšetřením vyplníte dotazník, který má za cíl zjistit, zda jste již sama v minulosti prodělala onemocnění prsu či jiných orgánů a také na výskyt rakoviny u vašich příbuzných.

Radiologická asistentka vás vyzve do kabinky, kde budete požádána, abyste si odložila do poloviny těla. Nesmíte mít na sobě tričko, nátělník ani podprsenku, i když neobsahuje žádné kovové části, včetně tzv. sportovní podprsenky. Vždy dbejte pokynů radiologické asistentky. Ta vám předá potřebné informace k vyšetření a vysvětlí, jak přesně se k přístroji postavíte a kam můžete dát prs a ruce. Prs se umístí na podložku mamografu a asistentka si jeho polohu upraví tak, aby byl výsledný snímek co nejlepší. Následně je prs stlačen průhledným plastovým držátkem, který zajistí, aby se prs během vyšetření nepohnul. Toto stlačení prsu může být nepohodlné, někdy i mírně bolestivé. Je však nutné tyto pocity zvládnout a případnou nepohodu vydržet. Pouze pokud je bolest opravdu silná až nesnesitelná, informujte radiologickou asistentku, která tlak zmírní.

Po ukončení vyšetření již záleží na konkrétním pracovišti, zda vás informuje o výsledku nebo vyhodnocení provádí až v následujících dnech, proto opět dbejte pokynů personálu.

Průběh vyšetření na mamografu si můžete prohlédnout na tomto videu. Snímek pořídili pracovníci Masarykova onkologického ústavu v Brně.

Informativní video připravili i v nemocnici ve Svitavách (Pardubický kraj). Zde se zaměřili na vyvrácení nejčastějších mýtů, které se mezi ženami stále šíří.

V některých případech, zejména u mladších žen, přistoupí lékaři k ultrazvukovému vyšetření. Ultrazvuk se provádí vleže a je pohodlnější než mamograf. Lékař většinou vyšetří prsy pohmatem a pak na ně nanese speciální gel, přes který přiloží ke kůži sondu. Na obrazovce ultrazvuku pak sleduje prsní tkáň. Zobrazené tkáně si může vytisknout přímo z přístroje, a zpravidla je zakládá do karty pacientky, aby měl materiál pro srovnání na další návštěvy.

 

Kde najdu další informace?

www.mammahelp.cz

www.zdravaprsa.cz

www.rucenaprsa.cz

www.mamo.cz

http://mammacentrumhaje.cz/samovysetreni.html

https://www.mou.cz/nadory-prsu-a-jeho-prevence/t3013 Masarykův onkologický ústav Brno

http://www.pcls.cz/ – Centrum pro nemoci prsu

http://www.linkos.cz/pro-pacienty/prevence/ Česká onkologická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně

 

 

 

 

 

 

Autor příspěvku: admin

Radiologická asistentka, autorka projektu RadiologickyAsistent.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *