Renální ektopie

Standardně jsou ledviny uloženy mezi 11. hrudním obratlem a 3. bederním obratlem
v retroperitoneálním prostoru po obou stranách páteře, přičemž pravá ledvina je o 1 – 1,5 cm níže vzhledem k rozměru jater. Ledvina měří přibližně 11 cm na délku a 5 cm na šířku, tloušťka ledviny je cca 2,5 cm. Hmotnost ledviny je přibližně 150 g.

Na snímku vidíme vrozenou dislokaci pravé ledviny k plicnímu křídlu, tzv. Renální ektopii.

 

 

EKTOPIE LEDVINYledvina je přítomná, ale není uložena v normální pozici.

Autor: MUDr. Jaroslav Molčan

Zdroj: http://www.medicabaze.cz/?sec=term_detail&termId=3134&tname=Vrozen%C3%A9+v

Epidemiologie

Incidence jednoduché ektopie při pitvě se pohybuje v rozmezí 1 na 500 -1 200 jedinců. Méně než 5 % všech pacientů s renální ektopií má hrudní formu ektopie.

Symptomatologie

Při jednoduché ektopii je většina pacientů klinicky asymptomatických. Neurčité bolesti břicha nebo kolika je nejčastějším symptomem. Infekce může být dalším příznakem. Při hrudní ektopii je většina jedinců asymptomatických.

Etiopatogeneze

Jednoduchá ektopie ledviny. Faktory, které brání správnému vzestupu ledviny během embryonálního vývoje – porucha vývoje ureterálního pupenu, defekt metanefrogenní tkáně, genetické abnormality, onemocnění matky, teratogenní vlivy. Ektopická ledvina může být v polohách: pánevní, iliakální, abdominální, hrudní, kontralaterální nebo zkřížené. Zkřížená renální ektopie může být spojená se srůstem ledvin. Kraniální ektopie ledviny. Ledvina může být uložena více kraniálně než normálně u pacientů s omfalokélou. Když dochází k herniaci jater ve vaku omfalokély se střevem, ledviny pokračují ve vzestupu, než jsou zadrženy bránicí. Močovody jsou dlouhé, ale jinak normální. Hrudní ektopie : není jasné, jestli opoždění uzavření základu bránice umožní vzestup ledviny nad úroveň budoucí bránice, nebo dojde k vyšší poloze ledviny při akceleraci vzestupu před normálním uzavřením bránice. Ledvina je v zadním mediastinu. Hrudní ektopie ledviny: raritní forma ektopie ledviny. Hrudní ektopie znamená částečnou nebo kompletní protruzi ledviny nad úroveň bránice v zadním mediastinu. Tuto situaci je nutné odlišit od kongenitální nebo traumatické herniace bránice, kdy se dostávají abdominální orgány a ledvina do hrudní dutiny.

Diagnostika

Ze zobrazovacích metod kromě sonografie se hlavně využívá vylučovací urografie, DMSA nebo výpočetní tomografie, nebo retrográdní ureteropyelografie. Hrudní ektopie: Diagnóza je nejčastěji vykonána při rutinním RTG snímku hrudníku. Urografie nebo izotopové vyšetření většinou objasní diagnózu.

Diferenciální diagnóza

Když vytvořená ledvina nedosáhne normální polohy ve svém lůžku, jedná se o renální ektopii. Tu odlišujeme od ptózy ledviny, kdy je ledvina primárně lokalizována na správném místě, ale dochází k jejímu poklesu v závislosti na poloze těla. Ektopická ledvina nikdy nebyla ve fyziologické poloze. Při hrudní ektopii je nutné odlišit jiné expanzivní procesy.

Terapie

Závisí od přidružených komplikacích.

Průběh

Ektopická ledvina je náchylnější k onemocnění než normálně uložená ledvina, zvlášť ke vzniku hydronefrózy a litiázy. Dále je větší riziko poškození ledviny při poranění břicha. U ženy s ektopickou ledvinou mohou být problémy během gravidity. Hrudní ektopie ledviny nemusí vést k vážným močovým nebo plicním komplikacím.

Prognóza

Většinou dobrá, přidružené komplikace (hydronefróza, litiáza…) vyžadují urologickou intervenci.

http://www.medicabaze.cz/?sec=term_detail&termId=3134&tname=Vrozen%C3%A9+v

Autor příspěvku: admin

Radiologická asistentka, autorka projektu RadiologickyAsistent.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *